واگن لبه کوتاه

واگنهای لبه کوتاه یکی دیگر از انواع واگنهای لبه دار است که ارتفاع دیواره های جانبی مساوی یا کمتر از ۳۶ اینچ ( ۹۲ سانتی متر )است . این واگنها به دلیل ارتفاع کم لبه هایشان ، برای حمل مواد کم حجم که با واگنهای لبه بلند حمل میشود مناسب نیستند و مورد استفاده آنها بیشتر بارهایی است که ابعاد هندسی آنها بزرگ است .
به عنوان مثال : بارهایی نظیر کویل های فولادی یا آلومینیومی ، برخی ماشین آلات صنعتی ، انواع کامیون ها ، کانتینر ورقه های فلزی و … برخی از انواع این واگنها مجهز به نرده هایی بلند تر از دیواره  های جانبی اطراف خود هستند که آنها را برای حمل بارهایی نظیر انواع لوله  ، الوار  و دیگر محموله هایی که نیاز به جلوگیری از حرکت آنها به اطراف می باشد مناسب میکند . به این نرده ها ستون باربندی ( ستون بلند ) میگویند .
نظیر این ستونها در واگنهای مسطح نیز دیده میشود. در واگنهای لبه کوتاه که دارای ستونهای بار بندی هستند ، در صورتی که نیاز به آنها نباشد میتوان آنها را بصورت خوابیده کنار شاسی واگن با یک چرخش ۹۰ درجه مهار و غیر قابل استفاده نمود .

در حال حاظر شرکت تجارت کوشش سپاهان(سهامی خاص) تعداد ۱۰۰ دستگاه واگن لبه کوتاه اجاره زمانی از شرکت های مالک واگن لبه کوتاه در اختیار دارد.